Artikelbild
tisdag 04 apr 2017 kl 12:09

Vi söker klubbfaddrar

Vill du hjälpa till och stötta nybörjare i vår klubb? En liten insats från dig kan göra stor skillnad för någon ny i vår förening.

Golfsporten ökar i popularitet igen. På Örebro City Golf utbildar vi varje år många nybörjare. Efter avslutad nybörjarutbildning börjar det riktiga golfäventyret, för vissa går det lätt och man har redan ett nätverk av golfspelare omkring sig. För andra är det inte lika självklart att hitta spelkamrater. Här blir klubben en viktig faktor för att uppmuntra till spelglädje, utveckling och gemenskap.

Som klubbfadder kan du hjälpa till och underlätta nybörjarnas väg in i klubbgemenskapen och spelet. Du kan finnas till hands för fadderronder, vara med på aktivitetsdagar för nybörjare eller vara värd på spelkvällar.

Nytt för i år är att vi startar spelkvällar för nybörjare på måndagar - under enkla former provar vi på olika spelformer och träffar nya spelkamrater. Som värd hjälper du till och sätter i gång spelet, kanske du själv spelar med i någon boll.

Är du intresserad av att hjälpa till som klubbfadder i någon form - tveka inte att höra av dig!

Klubbfadder - vill du hjälpa till?

Hör av dig till Jenni Sterner:

jenni.sterner@orebrogolf.se.

Jag kontaktar dig för mer information.